Jak zostać dawcą?

Przygotuj się odpowiednio dzień przed oddaniem krwi:

 

1. Oddając krew pozbywasz się ok. pół litra płynów – uzupełnij je zawczasu.
Wypij ok. 2 litry płynów (woda, soki)

                                                                                               

                                         

 

2. Nie spożywaj alkoholu. 

Pamiętaj! Twoja krew ma leczyć.

 

 

 

3. Zadbaj o właściwą dietę. Twój organizm potrzebuje energii. Zjedz lekki, beztłuszczowy posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem), unikając tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe.

Pamiętaj! Krwi nie oddajemy na czczo.

 

 

 

 

 

4. Wypocznij

 

 


W dniu oddawania krwi:


 

 

1. Jeśli palisz, powstrzymaj się na co najmniej pół godziny przed i po oddawaniu krwi. Najlepiej w ogóle rzucić palenie.

 

 

 

2. Z dowodem tożsamości zgłoś się do rejestracji w miejscu poboru krwi. Otrzymasz tam ankietę dotyczącą Twojego stanu zdrowia.

 

 

 

 

3. Z wypełnioną ankietą udaj się do pracowni hematologicznej, gdzie zostanie pobrana próbka krwi do badania.

 

 

 

 

 

4. Wyniki badań oraz ankietę analizuje lekarz, który kwalifikuje Cię do oddania krwi lub wyjaśni dlaczego dziś nie możesz jej oddać. Najczęściej dokonywane są jeszcze podstawowe badania, takie jak pomiary ciśnienia tętniczego oraz temperatury ciała. Po zakwalifikowaniu, w oczekiwaniu na pobór krwi, otrzymujesz napój.

 

 

 

5. Wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu a nim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę pełnej krwi (450ml).

 

 

 

 

 

6. Odpocznij jeszcze przez około kwadrans i odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. W rejestracji możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły.

 

 

 

7. Pamiętaj! Tego dnia nie wykonuj prac wymagających dużego wysiłku fizycznego.

Jeśli po oddaniu krwi zakręci Ci się w głowie (np. biegnąc do autobusu czy wchodząc po schodach), usiądź tam gdzie jesteś, pochyl się do przodu (głowa między kolana) i głęboko oddychaj. Nic złego się nie dzieje, po prostu masz we krwi mniej czerwonych krwinek, które transportują tlen.

 

 

Po oddaniu krwi poinformuj rejestrację, że chciałbyś odebrać swoje wyniki badań oraz legitymacje krwiodawcy (jeśli jeszcze nie posiadasz), a otrzymasz je po tygodniu w rejestracji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


RCKiK we Wrocławiu znajduje się przy

ul. Czerwonego Krzyża 5-9.